Цього літа AFEW International спільно з партнерськими організаціями в Польщі вже провели 7 тренінгів в рамках проекту «Українські біженці з ВІЛ, які живуть у Польщі, що займаються політикою та практикою щодо ВІЛ», підтриманого ViiV Healthcare (Фонд інноваційного розвитку GIPA). Ми поговорили з керівницею проекту Вірою Варигою про те, як він допомагає українцям з ВІЛ у Польщі.
Однією з початкових тем навчальної програми стала тема «Психічне здоров’я та ВІЛ». Чому ви вирішили почати саме з цього?
Віра: 20 учасників нашої програми – українці, які нещодавно самі переїхали до Польщі. Тому для нас було дуже важливо їх підтримати, адже кожен з них зазнав власної психологічної травми, пов’язаної з війною. Учасники програми отримали інструменти та контакти щодо існуючих ресурсів підтримки в Польщі. Це допоможе їм зберегти своє психічне здоров’я та надати своєчасну підтримку представникам спільнот з України. Далі ми відкрили базову інформацію під час тренінгу на тему “Підвищення знань і навичок у сфері лікування ВІЛ»
Які заходи для ВІЛ-позитивних людей вже доступні в Польщі?
Представники/ці наших спільнот з України рідко звертаються за допомогою до громадських організацій Польщі через мовний бар’єр та інші причини, пов’язані з внутрішньою стигмою. До сьогоднішнього дня в Польщі працювала інфолінія HelpNowHab з дуже якісними консультаціями, рекомендаціями та підтримкою. Наразі декілька консультантів інфолінії продовжують добровільно консультувати ЛЖВ та представників громад, які приїхали з України. Ці жінки є учасницями нашого проекту, які мають велике бажання продовжувати і розвивати цю діяльність. Але крім національного рівня, дуже важливо підтримувати наших представників спільнот в різних регіонах Польщі. І наші учасники зараз на етапі розвитку цих ініціатив. Щоб розповісти учасникам більше про НУО в Польщі, ми провели тренінг на тему «Вступ до діяльності неурядових організацій у Польщі».
Чи існує стигма та дискримінація людей з ВІЛ у Польщі?
Так, звичайно, як і в багатьох країнах. Однак українські біженці можуть зіткнутися з багатьма видами дискримінації в Польщі не лише через свій ВІЛ – статус, а й через національність, релігію, сексуальну орієнтацію, гендерну ідентичність, соціальний статус, економічний статус тощо. яка існує у них на батьківщині, не знають про свої права. У зв’язку з цим ми провели тренінг на тему «Стигма та дискримінація за ознакою ВІЛ, міграційний статус, інтерсекційність». Тренер Paweł Wuwer, адвокат, психолог Асоціації профілактики здоров’я «Jeden Swiat» розповів волонтерам-активістам про причини, через які ЛЖВ може зіткнутися з дискримінацією. Ми обговорили різні способи дискримінації інших, а також правові засоби запобігання або боротьби з дискримінацією. Тепер учасники проекту більше знають про права та інституції, які існують у Польщі, які можуть їм допомогти у разі потреби, а також зможуть використовувати ці знання під час консультування та підтримки.
Хто вам допомагає в реалізації програми?
Нашими основними партнерами в Польщі є Stowarzyszenie Profilaktyki Zdrowotnej “Jeden Świat” , а ще Kampania Przeciw Homofobii, яка надала свої приміщення в центрі Варшави для проведення всіх тренінгів. Ми дякуємо командам цих організацій за підтримку та вагомий внесок у розвиток наших спільнот.
Тренери польських НУО беруть безпосередню участь у нашій навчальній програмі. Наприклад, 23 липня ми провели тренінг на тему «Підвищення знань та навичок у сфері лікування ВІЛ серед «рівних» консультантів», який відкрила Anna Ariabinska, координаторка інфолінії HelpNovHab у Польщі. Вона ознайомила учасників з теоретичною частиною роботи: як виявити потреби людей, як побудувати структуру консультування, відповісти на найпоширеніші запитання. Під час практичної частини учасники груп опрацьовували практичні кейси та навички консультування «рівний-рівному». Крім того, в рамках цього тренінгу ми співпрацювали з Grzesiek Jezierski, який поділився особливостями роботи Програми «рівний-рівному» в Польщі та запросив українських волонтерів взяти участь у Програмі.
В рамках тренінгу «Здоров’я та система громадського здоров’я в Польщі» ми співпрацювали з доктором Piotr Karniej економістом, фахівцем з питань громадського здоров’я, сертифікованим консультантом з питань ВІЛ/СНІДу та зареєстрованою медсестрою, науковцем та науковцем. Він ознайомив учасників із загальною системою охорони здоров’я в Польщі; системою первинної медико-санітарної допомоги; спеціалізованої та стаціонарної допомоги, включаючи екстрене та медичне транспортування; з системою громадського здоров’я та профілактики.
Очікується, що після тренінгу учасники зможуть реалізувати свої ініціативи, спрямовані на підтримку громад у своїх воєводствах, за менторської підтримки польських громадських організацій. Однак для того, щоб реалізувати проект, потрібно знайти фінансування. Чи дискутували ви з учасниками на ці теми?
Так, звичайно. 13 серпня ми провели сесію на тему: «Грантрайтинг та написання проектних пропозицій» з метою підготовки учасників до розробки проектів за їхніми ініціативами. Кожен з них зможе отримати субгрант в рамках нашого проекту для реалізації своєї ініціативи у воєводстві, в якому проживає. Але далі, щоб розвивати розпочате, необхідно мати фінансування. Тому ми вважали за необхідне розкрити тему грантрайтингу.
Які плани на майбутнє?
Попереду у нас ще 2 важливих тренінгу, а після цього розпочнеться захоплюючий процес реалізації ініціатив учасників нашої Програми. Я впевнена, що всі знання, які вони зараз отримують, допоможуть їм. Я також дуже сподіваюся, що польські громадські організації підтримають українських волонтерів у їхній активності. Об’єднавши наші зусилля та можливості, ми точно зможемо бути більш ефективними у протидії поширенню епідемії ВІЛ/СНІДу, у протидії дискримінації, досягненні гендерної рівності.
PS. AFEW International дякує Вам за підтримку у проведенні заходів перекладач Денисюк Владислав, а також психолог Марии Смирнова для організації дозвілля дітей учасників Програми.